שאלות ותשובות

לאחר התייעצות עם רופאים ועם מנהלי מאגר מח העצם מעזר מציון, האנשים שסיכויי ההתאמה שלהם לרוני מבחינה גנטית הם הגבוהים ביותר, הם שילוב של תימני ומרוקאי. שילוב של תימני ויוצאי צפון אפריקה הינו בעל אחוז ההתאמה השני הכי גבוה.

ניתן לבדוק באתר האינטרנט של עזר מציון ע"י הקלדת תעודת זהות או מספר אישי אם הצטרפתם בצבא. הצטרפות למאגר אחר בארץ או לאחד המאגרים בחו"ל אינה דורשת הצטרפות מחדש בארץ שכן כל המאגרים בעולם מקושרים ומתחלקים במידע. ההצטרפות למאגר היא חד פעמית לכל החיים.

גיל תורם פוטנציאלי צריך לנוע בין 18 ל-50 שנים, ומצבו הבריאותי חייב להיות תקין (לבדיקת כשירות רפואית). תהליך ההצטרפות למאגר אינו כרוך בתשלום מצד התורם, והוא כולל מילוי טופס המעיד על רצון להצטרף למאגר ובדיקת רוק פשוטה.

המאגר הלאומי לתורמי מח עצם הוקם בשנת 1998 על ידי עמותת 'עזר מציון', המאגר משמש כיום כמאגר המרכזי בישראל וליהודים מכל העולם. עד היום הצטרפו למאגר למעלה מ-900,000 תורמי מח עצם פוטנציאליים הנותנים מענה רק לחלק מכלל החולים.

השתלת מח-עצמות הינו טיפול מציל חיים במגוון רחב של מחלות סרטן, מחלות אוטואימוניות ותורשתיות כשנפוצות בהן הם: סרטני הדם למיניהם , סרטן בלוטות הלימפה לסוגיו, מיאלומה נפוצה ועוד. כיום רשומים במאגר ברשימת ההמתנה עשרות רבות של ילדים ומבוגרים הזקוקים להשתלת מח-עצם בדחיפות ואין להם תורם מתאים. חשוב לציין שחולים אלו חיים על זמן שאול.

לא. מדובר במתן דגימת רוק פשוטה . גם כאשר נמצאת התאמה, התהליך פשוט יחסית ואינו כואב.

בכלליות נאמר כי: מחלות סרטניות למיניהן למעט נגעים מקומיים בעור שהוצא בשלמותם, מונעות הצטרפות למאגר, איידס, המופיליה, חסר באנזים G6PD, אסטמה המצריכה שימוש סדיר או יומי בסטרואידים דרך הפה, דיכאון או מחלת נפש שחייבו אשפוז או שימוש קבוע בתרופות לתקופות ממושכות, צריכת סמים בהזרקה בעבר ובהווה (אפילו פעם אחת), סכרת המטופלת באינסולין, ומחלות לב קשות המטופלות באופן קבוע בכדורים.
לעומתם: אסטמה הנגרמת מפעילות גופנית או המבוקרת באמצעות משאף (כולל משאפים המכילים סטרואידים), אלרגיות נפוצות לבעלי-חיים, לסוגי מזון, לסביבה, לתרופות וכדומה, זיהומים שהתרחשו בזמן האחרון, כגון הצטננות או שפעת, הריון, חיסונים רגילים וכן חיסונים לפני נסיעה לחו"ל, לחץ דם גבוה המבוקר על ידי תרופות, סכרת המבוקרת על ידי תזונה או תרופות דרך הפה ופירסינג בגוף או באוזן בשנה האחרונה אינן מונעות מהצטרפות למאגר.

לא, אין קשר בין תרומת דם במד"א לבין הצטרפות למאגר.

סיכויי ההתאמה עולים באופן משמעותי כאשר החולה והתורם הינם בעלי רקע גנטי משותף, המתקיים בדרך כלל בקרב בני עמו או עדתו של החולה. אוכלוסיות שונות ממוצאים אתניים דומים חיו במשך הדורות בקהילות סגורות, ובכך שימרו את הדמיון הגנטי בין פרטיהם. מסיבה זו, ככל שלקבוצה אתנית מסויימת יהיה ייצוג גדול יותר במאגר – כך יגדל הסיכוי למצוא תורם מתאים לחולים מקרב קבוצה אתנית זו.

במקרה שתימצא התאמה שלך עם חולה הזקוק לתרומה, תוזמן לעבור בדיקות דם נוספות, כדי לוודא שהינך כשיר לתרום ושמצבך הבריאותי תקין. במעמד זה תיפגש עם רופא שיסביר לך על תהליך תרומת מח העצם. אם תביע הסכמה לתרום מח עצם והבדיקות שתעבור יהיו תקינות, תועבר ההודעה למוסד הרפואי שבו נמצא החולה וייקבע תאריך לאיסוף תאי מח העצם.

איסוף התרומה מתבצע באמצעות לקיחת התאים מוורידי היד של התורם ודומה לתרומת דם רגילה. ההליך לתרומת מח עצם מתבצע שנים רבות ואינו מסוכן. תרומת מח עצם כרוכה אך ורק בכאב קל הנובע מדקירת המחטים בווריד היד ומאי נוחות במהלך האיסוף שעשויים להימשך מספר שעות.

מפגש בין תורם מח העצם לבין החולה שלו ניתנה התרומה – אפשרי בתנאי ששני הצדדים מעוניינים בכך. המפגש מתבצע באמצעות מתאמת ההשתלות של מאגר מח העצם, אך רק בחלוף שנה עד שנתיים מקבלת התרומה.